Jdi na obsah Jdi na menu
 


Matináč atlas (Attacus atlas)

21. 3. 2011

Martináč atlas (Attacus atlas)

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - martináčovití (Saturniidae).

 

attacus-atlas.jpg

 

Rozšíření:

Druh je rozšířený především v Indii, na Srí Lance, v Číně, Malajsii a Indonésii.

V Indii jsou tito motýli chováni pro své hedvábí. To je hnědé (na rozdíl od bource morušového – Bombyx mori) jakoby vlněné a velmi trvanlivé. Nazývá se fagara.

 

Výskyt

Martináč atlas je aktivní především v noci. Samice uvolňuje feromony, které samec dokáže zachytit i z dálky několika kilometrů. Jde však o poměrně nestabilní letce a tak se samice musí nacházet celkem blízko samce, aby došlo k páření.

 

Motýl:

Plochou křídel je to největší noční motýl světa (až 400 cm2), rozpětí křídel činí 250 – 300 mm (známy jsou i exempláře s rozpětím 340 mm). Samice je větší a těžší než samec, který má zúžená křídla a větší tykadla. Barva křídel je žlutohnědá, hnědá až červenohnědá s výrazným trojúhelníkovitým okem na každém křídle. Tato oka jsou černě lemovaná a uvnitř průhledná. Vzory zbarvení křídel se liší podle jednotlivých poddruhů. Tykadla jsou hřebenitá, tělo je hnědé s bílým proužkem oddělujícím hruď a začátek zadečku. Po vylíhnutí motýla dochází k páření, které nastává navečer a trvá asi 12 hodin. Poté samice naklade až 400 vajíček. Atlas nemá vyvinuté zažívací ústrojí a po 10 – 14 dnech od vylíhnutí hyne.

 

Autor: Milan Kořínek
Text ID: 45640
Text Type: 1
Page: 0
Založeno: 26.06.2008 20:29:05 - Uživatel
Milan Kořínek

Language: CZ

Housenka:

Housenka je po vylíhnutí z vajíčka černá a má na sobě velké bílé ostny. S přibývajícími instary šedne a získává jakoby moučnatý povrch. Před kuklením může měřit až 120 mm. V době kuklení (přibližně po 2 – 3 měsících od vyklubání z vajíčka) si vytváří téměř na jakémkoliv povrchu tvrdý hnědý kokon, ze kterého se po 4 – 6 týdnech líhne motýl.

 

Hostitelské rostliny:

Nejvíce ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare), šeřík obecný (Syringa vulgaris), pajasan žlaznatý (Ailanthus altissima). Dále také citroník (Citrus sp.),

 

Vajíčka:

Vajíčka jsou kulatá, velká (2,5 mm) šedá. Vajíčka jsou samičkou kladena ihned po páření téměř na jakýkoliv podklad, nejčastěji však na spodní stranu listu hostitelské rostliny. Housenky se z nich líhnou po jednom až dvou týdnech (dle teploty).

 

Chov:

Kukly při teplotě mírně pod 15 °C mohou diapauzovat (takto vydrží i půl roku). Je však nutné udržovat vyšší vlhkost, aby kukly nepřeschly.


Jazykové formy:

Anglicky: Atlas Moth

Dánsky: Atlasspinder

Finsky: Atlaskehrääjä

Francouzsky: Papillon cobra

Holandsky: Atlasvlinder

Chorvatsky:

Maďarsky: atlaszlepke

Německy: Atlasspinner

Norsky: Atlasspinner

Polsky: Attakus

Rusky: Атлас

Slovensky: Okáň vŕbový

Španělsky: Mariposa atlas

Švédsky: Atlasfjäril

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář