Jdi na obsah Jdi na menu
 


Matináč hrušňový (Saturnia pyri)

12. 5. 2011

Matináč hrušňový (Saturnia pyri)

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - martináčovití (Saturniidae).

 

Rozšíření:

Severní Afrika, jižní Evropa, Malá a Střední Asie. U nás se vyskytuje pouze na jižní Moravě, která je severní hranicí jeho areálu.

 

Výskyt

Motýl se vyskytuje v lesostepní krajině, v parcích, vinicích a sadech. Vyhovuje mu otevřený prostor, ve kterém se pouze místy objevují stromy či keře. Můžeme ho vidět i v nadmořské výšce 2000 m n. m. (Írán).  Motýl létá večer a v noci. Svým prudkým letem někdy připomíná menší druhy netopýrů. Po spojení samce se samicí následuje kopulace, která může trvat 14 – 16 hodin. Poté samice těžkopádně odlétá na nejbližší vhodnou dřevinu nebo keř a klade vajíčka (důvodem této rychlosti v kladení je fakt, že samice nese velké množství vajec a musí alespoň část z nich vyklást, aby se zvládla přesunout na další dřevinu).  Motýl:

Motýl se v závislosti na nadmořské výšce objevuje od začátku dubna do začátku června. Ve střední Evropě se vyskytuje nejčastěji v druhé polovině května. Rozpětím křídel je to největší motýl na evropském kontinentě, křídla mají rozpětí 85 – 165 mm. Motýl je mohutný a nápadně zbarvený. Oba páry křídel jsou opatřeny barevnými oky. Základní barva křídel je hnědá a na vnějším okraji křídel světle hnědošedá. Oba páry křídel jsou na okraji bělavě okrové a kořeny křídel jsou tmavé. Samce má velmi široká hřebenitá tykadla, menší zadeček a užší křídla. Samice má naopak velmi objemný zadeček, širší křídla a hřebenitá tykadla jsou úzká. Tento nepoměr ve velikosti tykadel je velmi dobře vysvětlitelný. Samice vylučuje feromony, ale nepotřebuje je zachycovat, proto má tykadla malá, avšak samec potřebuje tyto feromony zachytit a proto jej příroda vybavila výraznými hřebenitými tykadly. Stejně jako ostatní zástupci této čeledi, nemá martináč hrušňový vyvinuto ústní ústrojí a zažívací trakt.

 

Housenka:

Housenka po vyklubání z vajíčka měří 5 – 6 mm, je černě zbarvená a po těle má velké množství oranžových bradavek, na kterých jsou stejně zbarvené chloupky. Po zkonzumování části vaječných obalů se přesouvají na vhodné místo k odpočinku a růstu. Ve druhém instaru se barevně nemění, pouze oranžové výrůstky jsou zřetelnější. Až ve třetím instaru nastává velká barevná změna, kdy je housenka svítivě zelená, bradavky žluté a chloupky jsou dlouhé a černé (na hřbetní straně jsou paličkovité). Ve čtvrtém instaru výrůstky zmodrají a jsou ozdobeny ostrými trny, které jsou naplněny zapáchající tekutinou. Na bocích se objevuje světle žlutá čára. Od prvního do třetího instaru se housenky krmí na jednom místě a výrazněji se nepřemisťují. Ve čtvrtém instaru však putují po hostitelské dřevině tak daleko od ostatních housenek, aby v době největšího žíru měly dostatek potravy (během posledního instaru ožírají listy dřevin tak, že zůstávají pouze holé větve). Těsně před kuklením měří housenka 90 – 120 mm, váží až 15 g a hnědne. Modré výrůstky jsou pak ještě viditelnější. Housenka v této době opouští živnou dřevinu a kuklí se při její patě v pevném hnědém (hnědošedém) kokonu, popřípadě jej vytvoří přímo na dřevině. Kukla je dlouhá 35 – 50 mm, válcovitá, hnědá, hladká. Velmi často kukla přezimuje i více než 2x a to především během studenějších let. Dle vědeckých poznatků dvojitého zimování využívá až celá třetina všech kukel tohoto druhu.

Větší housenky jsou schopny vydávat zvuky v rozmezí 3,7 – 55,1 kHz, které jsou doprovázeny vylučováním zapáchající tekutiny z barevných tělních výrůstků. Vědci se domnívají, že se jedná o multimodální (víceúčelovou) strategii, která kombinuje vizuální, akustické a chemické signály tak, aby došlo k zastrašení nebo odpuzení různých druhů dravců, netopýrů a bezobratlých.

 

Hostitelské rostliny:

Za hostitelské rostliny slouží housenkám velké množství druhů stromů a keřů: ořešák vlašský (Juglans regia), hrušeň (Pyrus sp.), jabloň (Malus sp.), třešeň ptačí (Prunus avium), trnka obecná (Prunus spinosa), mandloň (Prunus amygdalus), broskvoň obecná (Prunus persica), olivovník evropský (Olea europaea), jasan ztepilý (Fraxinus excelsior), jilm (Ulmus sp.), kdouloň (Cydonia sp.), lípa (Tilia sp.), bříza (Betula sp.), topol (Populus sp.), olše (Alnus sp.), vrba (Salix sp.), jírovec maďal (Aesculus hippocastanum), javor (Acer sp.), ostružiník či maliník (Rubus sp.), líska (Corylus sp.), šeřík obecný (Syringa vulgaris) nebo platan (Platanus sp.).

 

Vajíčka:

Vajíčka jsou poměrně velká – 2 x 2,5 mm široká, bělavá, hladká. Samice je klade na kůru tenkých větví nebo spodní stranu listů hostitelských rostlin jednotlivě nebo v malých skupinkách (cca 10 vajíček). Housenky se z vajíček líhnou v závislosti na teplotě prostředí za 14 – 33 dní.

 

Chov:

 

Jazykové formy:

Anglicky: Great Peacock

Dánsky: Stor Natpåfugleøje

Finsky: Isoriikinkukkokehrääjä

Francouzsky: Grand paon de nuit

Holandsky: Grote nachtpauwoog

Chorvatsky: veliko noćno paunče

Maďarsky: Nagy pávaszem

Německy: Großes Nachtpfauenauge

Norsky: Stor påfuglspinner

Polsky: Pawica gruszówka

Rusky: Павлиноглазка грушевая

Slovensky: Okáň hruškový

Španělsky: Gran pavón de noche

Švédsky: Stor påfågelspinnare

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kukly se nelíhnou

(motýlář začátečník, 26. 2. 2019 21:44)

Zdravím vás, chci se zeptat, zda se mé dvě kukly tohoto druhu ještě vylíhnou. Odkrmil jsem v září dvě housenky, ty se asi v říjnu zakuklily, kukly ležely v pokojové teplotě a dlouho se nelíhly. Po konzultacích s motýláři a po nahlédnutí na web jsem přemýšlel o tom zimování kukel a dostal jsem (nevím jak moc) geniální nápad simulovat zimu v lednici. Takže jsem kukly zahrabal 1 cm do otevřené nádobky s hlínou, a umístil na 6 týdnů do ledničky. V lednu jsem je vytáhnul do pokojové teploty, ale stále beze změny.
Co myslíte, mám ještě čekat (těch několik sezón), že se objeví dospělec, nebo je ta lednička (NE mrazák) mohla zahubit?

Děkuji za názor :)

Děkuji

(Housenka, 10. 7. 2018 10:41)

Tento text mi velmi pomohl

co to je?

(niewa, 5. 8. 2013 14:08)

včera jsem objevila tuhle housenku a s kamarády jsme si lámaly hlavy, co by to mohlo být :) Kdo ví, prosím o info. Dškuji

Re: co to je?

(Niewa, 5. 8. 2013 14:08)

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/1146228_636558116362556_1712226530_o.jpg

Re: Re: co to je?

(martináč hrušňový, 17. 6. 2015 13:58)

Mohl byto být on.

stránka:
http://www.fireball.rps.cz/motyli/_housenky/slides/li%C5%A1aj%20lipov%C3%BD%20002.html

martináč hrušňový

(otázka, 17. 6. 2015 13:50)

Jak si udělat houseník? Nebo si ho mám koupit?

martináč hrušňoví

(otázka, 17. 6. 2015 13:47)

Co mají nejraději martináči hrušňoví? Děkuji za odpověď

chov-krmení

(lukáš, 16. 6. 2014 8:40)

chápu dobře, že pro krmení housenky martináče hruškového stačí získat listy z uvedených hostitelských rostlin? děkuji, přeji hezký den

Martináč Hrušňový

(Josef, 9. 5. 2014 21:18)

Dobrý den Všem. Měl jsem to štěstí a odchytl jsem Martináče Hrušňového. Je to samice a klade mne nepřetržitě vejce. Můžete mi někdo poraďit jaké komplikace u vývoje housenek může být? Děkuji

...

(Vea, 15. 2. 2014 18:34)

Moc mi tento text pomohl :)

hmmm

(, 4. 6. 2012 19:33)

dekuju nikde jsem nemohla sehnat materiál na referát

Re: hmmm

(Gerendáš, 7. 6. 2012 10:10)

Jsem rád, že vám tento text pomohl a přeji hodně úspěchů ve studiu.

Re: Re: hmmm

(Michal, 2. 2. 2014 23:23)

Martinace hrusnoveho jsem nalezl v Bohunovicich, okres Olomouc. Tedy neni pravidlo, ze se vyskytuje pouze na j. Morave :-) . Jednalo se o samce s rozpetim okolo 10cm.

Motýl

(MMishicka, 14. 5. 2013 22:45)

Dneska jsem objevila obrovského motýla na naší vyhřáté fasádě, po dlouhém pátrání po internetu jsem dospěla k závěru že je to martináč hrušňový (foto zde:http://mmishicka.rajce.net/Motylek ).
Dokázal byste mi povědět, zda je to samec nebo samička? Motýl seděl na zdi, a po chvíli dosti těžkopádně slítnul na zem.

Re: Motýl

(Petr, 3. 7. 2013 8:52)

nejsem odbornik, ale podle tykadel bych rekl ze samec.

Re: Motýl

(gerendas, 9. 9. 2013 9:52)

Dobrý den, odpovídám asi už trochu pozdě, ale sameček hledá samičky podle feromonů, zakže by měl mít vyvinutější tykadla, samička má zase výrazný zadeček.

videl jsem

(Petr, 3. 7. 2013 0:07)

Videl jsem ho pred tydnem v Cerne Hore, ve dne prichyceneho na stene ve vnitrich prostorach klasteru Ostrog. Bohuzel bylo v tech prostorach vyznamneho poutniho mista pravoslavne cirkve zakazano fotografovat, navic bych v tom seru musel asi pouzit blesk. Skoda, ale i tak pekna podivana - velky exemplar s rozpetim okolo 15 cm, zrejme samicka.

Housenka

(Míša, 31. 7. 2012 14:11)

Tuto housenku jsem našla na zahradě a už se i zakuklila.Díky vašemu popisu již ví najisto o co se jedná.

Re: Housenka

(gerendas, 3. 8. 2012 14:30)

Jsem rád, že vám tyto stránky pomohly, dejte mi pak vědět, jestli se Vám podařilo motýla odchovat.