Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lišaj kyprejový (Deilephila porcellus)

24. 3. 2011

deilephila-porcellus.jpg

Lišaj kyprejový (Deilephila porcellus)

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - lišajovití (Sphingidae).

 

Rozšíření:

Po celé Evropě a zasahuje i do stepí Asie.

 

Výskyt:

Vyskytuje se častěji v nížinách, ale nevyhýbá se ani kopcovitému terénu a setkáme se s ním i na horách. Tento lišaj má rád slunné svahy a pahorky s převahou travnatých porostů, otevřená pole a remízky, stepní louky, pastviny apod. Hojně se vyskytuje na jižních pasekách a lesních lukách v okolí potoků řek a rybníků. Nemá rád příliš suchá místa. Motýl létá v květnu a červnu (1. generace) a někdy i v srpnu a září (2. generace). Je aktivní především za soumraku a v noci, kdy poletuje okolo silenkovitých rostlin (Silenaceae) a hadince obecného (Echium vulgare), ze kterých saje nektar.

 

Motýl:

Je to jeden z drobnějších druhů, rozpětí křídel činí 40 – 60 milimetrů. Základní barva křídel je růžová až karmínově červená, která převládá na spodní straně křídel. Horní strana předního i zadního páru křídel je ve středu olivově zelená. Na zadních křídlech je však ještě od kořene křídel dobře viditelná černá trojúhelníková skvrna. Lem zadních křídel je růžový a třásně jsou střídavě černé a bílé. Tělo tohoto lišaje je dlouze chlupaté, růžové, tykadla a nohy mají bílou barvu a oči jsou olivové.

 

Housenka:

Vylíhlé housenky jsou zelené, 3 mm dlouhé a od druhého instaru se jim na 4. a 5. článku vytvářejí růžová oka s bílým a černým lemem na okraji (podobně jako lišaj vrbkový).  V posledním instaru pak mohou existovat dvě barevné varianty – zelená a šedohnědá. Housenka v této době měří 55 – 70 mm a růžek na konci těla je oproti jiným lišajům poměrně malý, téměř neznatelný. Hlava housenky je zatažitelná do předních článků těla a v nebezpečí se housenka ohání přední částí těla (připomíná hadí hlavu). Vývoj housenky trvá 4 – 6 týdnů a během této doby se housenka celkem čtyřikrát svléká. Kuklí se v pozemním řídkém kokonu nebo se zavrtává těsně pod zem, kde se mění v matně lesklou světlehnědou kuklu (25 – 31 mm dlouhou). Kukla přezimuje.

 

Hostitelské rostliny:

Hlavně různé druhy svízelů (Galium sp.), vrbka úzkolistá (Chamaenerion angustifolium), vrbovky (Epilobium sp.) a kyprej (Lythrum sp.). Méně často pak také na netýkavce (Impatiens sp.) nebo na vinné révě (Vitis sp.). Na začátku 20. století housenky tohoto motýla působily lokální škody na vinicích v jižní Evropě.

 

Vajíčka:

Vajíčka jsou oválná, zelená, hladká, v průměru asi 1,1 mm široká. Samička je klade jednotlivě na hostitelské rostliny.

 

Chov:


Jazykové formy:

Anglicky: Small Elephant Hawk-moth

Dánsky: Lille Vinsværmer

Finsky: Pikkukiitäjä

Francouzsky: Petit Sphinx de la Vigne

Holandsky: Klein avondrood

Chorvatsky: Mali vinski ljiljak

Maďarsky: Piros szender

Německy: Kleiner Weinschwärmer

Norsky: Liten snabelsvermer

Polsky: Zmrocznik pazik

Rusky: Бражник малый винный (Rozovyi malyi Brazhnik)

Slovensky: Lišaj vrbicový

Španělsky: Esfinge morada pequeña

Švédsky: Mindre snabelsvärmare

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pozor nutný

(tereza, 14. 8. 2016 13:50)

mam dotaz muj syn našel housenku Lišaje kyprejovytyho a měl ju v pusince není prosím nejak jedovatá?děkuji za odpověd

Lišaj Kyprejový

(Monika Kotršalová, 19. 8. 2012 23:49)

Nám se housenka tohoto druhu pase na jezírku plném listů leknínu. Máme tam čtyři housenky.