Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lišaj oleandrový (Daphnis nerii)

20. 9. 2010

daphnis-nerii.jpg

Lišaj oleandrový (Daphnis nerii)

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - lišajovití (Sphingidae).

 

Rozšíření:

Lišaj oleandrový je rozšířen v jižní Evropě, Africe a na Blízkém východě, ale zasahuje i do Indie. Ve střední Evropě se vyskytuje vzácně. Někdy ho lze nalézt v jižních částech údolí Alp.

 

Výskyt

Ve středozemí lze tohoto lišaje nalézt v údolí řek, u vysychajících řešišť potoků a menších říček, ale také v křovinách lesostepí s výskytem oleandru.

 

Motýl:

Délka křídel je 45 – 65 mm. Křídla jsou poměrně složitě vzorovaná, jsou směsicí olivově zelených barev s přídavkem plošek a pruhů růžové a bílé barvy. Při složených předních křídlech se růžové plošky spojí v jeden příčný pruh těsně pod hrudí motýla. Tělo je robustní stejně jako u jiných druhů lišajů a má zelenou barvu jako křídla. Dospělý motýl se živí nektarem nejrůznějších květin. Nejraději se krmí na petúniích, zimolezu nebo na jasmínu a to především při západu slunce nebo těsně po něm.

 

Housenka:

Housenky lze spatřit od července do září. Jsou statné, pestře zbarvené, světle zelené nebo do růžova. Na hrudi se nacházejí dvě modrobílé skvrny s černým lemováním, které připomínají oči. Od těchto skvrn dále po těle pokračují až k zadečku bílé pruhy. Podél těchto pruhů lze vidět různě umístěné bílé tečky s černým lemováním. Na posledním zadečkovém článku je, pro lišaje typický, krátký růžek. Housenka se kuklí v zemi, kde si vytváří kuklící komůrku.

 

Hostitelské rostliny:

Nejvíce oleandr obecný (Nerium oleander), někdy však také barvínek menší (Vinca minor), gardénie (Gardenia sp.) a další především u nás méně rozšířené rostliny (Mangivera – mango apod.).

 

Vajíčka:

Vajíčka jsou středně velká (okolo 1,5 mm), hladká, lesklá, žlutozelená. Samice je klade po jednom na mladé listy hostitelských rostlin, které jsou chráněny před nepříznivými vlivy. Housenky se z nich líhnou po 10ti až 12ti dnech, ale při vyšší teplotě se mohou líhnout i po pěti dnech.

 

Chov:


Jazykové formy:

Anglicky: Oleander Hawk-moth

Dánsky:

Finsky: Oleanterikiitäjä

Francouzsky: Sphinx du Laurier Rose

Holandsky: Oleanderpijlstaart

Chorvatsky: Oleandrov ljiljak

Maďarsky: Oleanderszender

Německy: Oleanderschwärmer

Norsky: Oleandersvermer

Polsky: Zmrocznik oleandrowiec

Rusky: Бражник олеандровый (Oleandrovyi Brazhnik)

Slovensky: Lišaj oleandrový

Španělsky: Esfinge de la adelfa

Švédsky: Oleandersvärmare

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lišaj oleandrový

(Věra Kozelková, 8. 9. 2016 19:49)

Dobrý den, zapomněla jsem napsat e-mail :
verakozelková@seznam.cz

Lišaj oleandrový

(Věra Kozelková, 8. 9. 2016 19:44)

Dobrý den, nemáte někdo zájem o Lišaje oleandrového?
Jsem z Brna. Už jsme našli 4 ks housenek na oleandrovníku, Byly všichni krásně zelený s modrýma jako očima. Po 1dni 1 housenka stmavla.
Pěkný den
Kozelková
8.9.2016