Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lišaj paví oko (Smerinthus ocellatus)

30. 9. 2010

smerinthus-ocellatus.jpg

Lišaj paví oko (Smerinthus ocellatus)

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - lišajovití (Sphingidae).

 

Rozšíření:

Tohoto lišaje najdeme v celé Evropě včetně Britských ostrovů až po Turecko a Kavkaz. V horách se s ním můžeme setkat až do nadmořské výšky 2 000 m.

 

Výskyt

Motýl se objevuje po setmění v zahradách, parcích či ovocných sadech, ale i na okrajích lesů, na loukách s výskytem vrb nebo topolů a na březích vodních toků.  Je to velmi nenáročný motýl.

 

Motýl:

Velikost křídel je 30 – 48 mm. Základní barva křídel je šedozelená až hnědozelená s růžovým nádechem. Kresba křídel je tvořena různými vlnovkami a stínováním. Pro tento druh jsou charakteristická zadní křídla, protože jsou oranžovorůžová a uprostřed nic se nachází velká modročerně lemovaná oka. Tělo má šedou barvu, pouze na hřbetní straně hrudi lze nalézt tmavohnědou skvrnu. Samec je oproti samici menší a má štíhlejší zadeček, krátce hřebenitá tykadla a více vykrojený vnější okraj křídel.

S motýlem se můžeme setkat od května do června, ve vyšších polohách i v červenci. Vzácně se může také vyskytnout druhá generace v srpnu. Samička po kopulaci klade vajíčka na živnou rostlinu a to většinou na listy nebo na tenké větvičky.

 

Housenka:

 

Housenka je od července do září zavěšena na živné rostlině, kde splývá díky zelenému zbarvení s listím. Má zrnitý povrch a na bocích několik šikmých bílých pruhů. V prvních instarech jsou housenky usazeny na hlavním žebru spodní strany listu hostitelské rostliny, později sedí na větvičkách obrácené hřbetní stranou k zemi (hřbet je světlejší než břišní strana). Díky této strategii jsou pro predátory velmi špatně viditelné. V posledním instaru má housenka až 7 cm a její výrazná trojboká hlava zmodrá, stejně jako růžek na konci těla. Těsně před zakuklením (po 4 – 6 týdnech) získá housenka mírně nahnědlou barvu. Kuklí se v půdě, kde si vytváří kuklení komůrku. V ní se mění na hladkou tmavohnědou lesklou kuklu.  

 

 

 

Hostitelské rostliny:

Různé druhy vrb (Salix sp.), topolů (Populus sp.), ale také na jabloni (Malus sp.), hrušni (Pyrus sp.) a dřevinách rodu Prunus (švestky, třešně, meruňky apod.).

 

Vajíčka:

Samička může naklást až 350 zelených, hladkých a oválných vajíček. Housenky se z nich líhnou přibližně po týdnu.

 

Chov:

 

Jazykové formy:

Anglicky: Eyed Hawk-moth

Dánsky: Aftenpåfugleøje

Finsky: Silmäkiitäjä

Francouzsky: Sphinx Demi-paon

Holandsky: Pauwoogpijlstaart

Chorvatsky:

Maďarsky: Esti pávaszem

Německy: Abendpfauenauge

Norsky: Kveldpåfugløye

Polsky: Nastrosz półpawik

Rusky: Бражник глазчатый (Glazchatyi Brazhnik)

Slovensky: Lišaj pávooký

Španělsky: Esfinge ocelada

Švédsky: Videsvärmare

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář