Jdi na obsah Jdi na menu
 


Actias selene

27. 8. 2010

Actias selene

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - martináčovití (Saturniidae).

Známo je velké množství poddruhů a barevných variant.

 

actias-selene.jpg

 

Rozšíření:

Druh je velmi rozšířený, obývá areál od Indie po Japonsko, od Nepálu po Indonésii. Některé poddruhy můžeme nalézt v Pákistánu, Afgánistánu, v Rusku nebo na Filipínách.

 

Výskyt

Tento motýl je znám také jako indická měsíční můra, která létá především v noci. Mezi chovateli je tento druh velmi oblíbený pro jednoduchost chovu. Motýl je navíc velmi atraktivní.

 

Motýl:

Rozpětí křídel může dosahovat i více než 15ti centimetrů a také proto je tento druh motýla velmi oblíbený mezi chovateli tropických motýlů. Tělo motýla je bílé, pouze nohy a hlava mají narůžovělou barvu.  Přední i zadní křídla jsou světle zelená a obsahují malé žlutohnědé očko. Na předních křídlech je navíc dobře viditelný hnědý lem a zadních křídlech zase dominují ostruhy, které bývají zbarveny do růžova. Tykadla jsou hřebenitá světle hnědá. Motýl nemá vyvinutý trávící trakt a proto po vylíhnutí nepřijímá žádnou potravu a po spáření brzy hyne (od vykuklení přibližně po 10ti až 15ti dnech).

 

Autor: Milan Kořínek
Text ID: 45640
Text Type: 1
Page: 0
Založeno: 26.06.2008 20:29:05 - Uživatel
Milan Kořínek
Language: CZ

Housenka:

Tento druh lze v našich podmínkách chovat celoročně na vhodných hostitelských rostlinách. Housenka je po vyklubání červená až hnědočervená s černými tečkami. Ve druhém instaru se příliš barevně nemění, ale od třetího instaru zcela mění barvu a jsou sytě zelené. Na tělních článcích mají malé oranžové výrůstky s několika štětinkami. U hlavy jsou čtyři tyto výrůstky mírně zvětšeny.  Stádium housenky trvá přibližně jeden měsíc (během této doby rychle vyrostou do délky okolo 10ti cm) a poté si housenky vytvoří světlehnědý kokon, ve kterém se kuklí. Motýl z kukly vylézá za další měsíc. Kukly lze v případě nedostatku krmiva přezimovat v teplotách okolo 6 – 8 °C. Autor: Milan Kořínek
Text ID: 23898
Text Type: 4
Page: 0
Založeno: 27.02.2007 11:33:18 - Uživatel
Jiří Novák
Poslední změna: 26.06.2008 20:28:47 - Uživatel
Milan Kořínek
Language: CZ

 

 

 

actias-selene---web.jpg

 

Hostitelské rostliny:

Ořešák vlašský (Juglans regia), pěnišník (Rhododendron sp.), střemcha vavřínová neboli bobkovišeň (Prunus laurocerasus) nebo na vrbě (Salix sp.). Některé zdroje uvádějí chov i na jabloni, třešni, švestce nebo bříze.

 

Vajíčka:

Jedna samička může naklást až 200 vajíček, která mají průměr přibližně 2 mm, jsou béžová až světle hnědá. Housenky se z nich líhnou po 10ti až 14ti dnech.

 

Chov:

Housenkám svědčí mírně zvýšená vlhkost (pozor na plísně) a teplota okolo 25 - 28 °C.

 

Jazykové formy:

Anglicky: Indian Moon Moth

Dánsky: Indisk månespinner

Finsky:

Francouzsky: Papillon lune indien

Holandsky: Indiase Maanvlinder

Chorvatsky:

Maďarsky:

Německy:

Norsky: Indisk månespinner

Polsky:

Rusky:

Slovensky: Okáň žltochvostý

Španělsky: Mariposa luna de la India

Švédsky: Långsvansad påfågelspinnare


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář