Jdi na obsah Jdi na menu
 


Martináč bukový (Aglia tau)

Matináč bukový (Aglia tau)

 

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - martináčovití (Saturniidae).

Dle některých morfologických znaků se částečně odlišuje od pravých martináčů a je proto často řazen do samostatné čeledi Syssphingidae.

V ČR se setkáme s nominátním poddruhem Aglia tau tau, ve východní Asii žije poddruh Aglia tau amurensis, v Japonsku Aglia tau japonica a Aglia tau microtau.

Lidově se někdy také používá název paví oko bukové.

 

 

Rozšíření:

Palearktická oblast až do Japonska. Chybí na britských ostrovech a ve Skandinávii. V ČR běžný druh od nížin až do hor.

 

 

Výskyt

Listnaté lesy, především bukové. Doprovází buk až do nejvyšších poloh jeho rozšíření (1000 m n. m. Vždy má pouze jednu generaci a doba letu se shoduje s dobou rašení buku – v dubnu (v horách i v červenci). Samci někdy létají během dopoledne (jsou však aktivní i v noci) a jsou v lesích velmi nápadní. Jinak jsou přes den většinou přisedlí na stromech.

 

 

Motýl:

Rozpětí křídel se pohybuje mezi 60 – 80 mm. Samice bývají o něco větší a světlejší než samci (rozpětí samců je do 65 mm). Křídla bývají okrově žlutá s červenočernou zvlněnou linkou a modrou-černou skvrnou s bílou skvrnkou uprostřed, skvrna připomíná oko (proto častý název paví oko). Křídla jsou jemně černě poprášená. Spodní strana křídel je světlejší a na zadních křídlech se objevuje skvrna ve tvaru řeckého písmene tau (τ). Tykadla jsou dlouze hřebenitá, u samic nitkovitá. Tělo je silně huňaté.

 

Housenka:

Od května do srpna se setkáváme s housenkami, které během svého vývoje výrazně mění nejen svoje zbarvení ale také tvar. Jsou zelené, na jednotlivých článcích se žlutobílým pruhem a přes celé tělo pruh stejné barvy.  Mladé housenky mají za hlavou 4 vidlicovité výrůstky, o které během vývoje postupně přicházejí. Dorostlá housenka nemá výrůstky, je zavalitá a jakoby hranatá. Kuklí se na zemi mezi listím, které spojuje řídkými vlákny. Kukla je téměř černá, přezimuje.

 

 

Hostitelské rostliny:

buk lesní (Fagus sylvatica),  dub (Quercus sp.), bříza (Betula sp.), habr obecný (Carpinus betulus), lípa (Tilia sp.) a další listnaté stromy.

 

 

Vajíčka:

Vajíčka jsou poměrně velká, hladká, hnědá.

 

 

Chov:

 

 

Jazykové formy:

Anglicky: Tau Emperor

Dánsky: Sømplet

Finsky: Nastakehrääjä

Francouzsky: Hachette

Holandsky: Tauvlinder

Chorvatsky:

Maďarsky: T-betűs pávaszem

Německy: Nagelfleck

Norsky: Naglespinner

Polsky: Lotnica zyska

Rusky: Павлиноглазка рыжая

Slovensky: Okáň bukový

Španělsky: Cuatrotes

Švédsky: Nagelspinnare

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Martináč bukový

(julča, 8. 6. 2012 22:07)

Díky za informace,použiji na referát :)

Re: Martináč bukový

(Gerendáš, 12. 6. 2012 8:51)

Není zač, použijte ;).