Jdi na obsah Jdi na menu
 


Martináč pajasanový syn. hedvábný (Samia cynthia)

2. 9. 2010

Martináč pajasanový (Samia cynthia)

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - martináčovití (Saturniidae).

Druh se dělí na několik poddruhů, nejčastěji na dva poddruhy – Samia cynthia cynthia a Samia cynthia walkeri.

V ČR se často používá také název martináč hedvábný.

 

Rozšíření:

Druh je velmi rozšířený, původně z Asie – Indie, Čína, Malajsie. Indonésie, Filipíny, Japonsko, ale byl zavlečen i do Severní Ameriky a částečně i do Evropy (poddruh S. c. walkeri např. v severní Itálii).

 

Výskyt

Martináč pajasanový je aktivní především v noci. Mezi chovateli je tento druh velmi oblíbený pro jednoduché množení, rychlost vývoje a jednoduchost odchovu.

 

Motýl:

Rozpětí křídel může dosahovat až 13ti centimetrů. Křídla jsou široká šedá se zelenavým nebo hnědavým nádechem. Uprostřed každého křídla lze nalézt žlutavý půlměsíček s průhledným lemem.  Přes křídla se souběžně s tělem táhnou z obou stran růžovobílé pruhy. Tykadla jsou hřebenitá, tělo je světle hnědé s několika řadami bílých chlupů, popřípadě zcela bílé. Samec má delší hřebínky na tykadlech a má o něco menší zadeček, který je na konci zašpičatělý. Samice má zadeček větší, delší a na konci zakulacený. Po vylíhnutí motýla dochází k páření, které nastává navečer a může trvat 12 – 24 hodin. Poté samice klade 100 - 400 vajíček.

 

 

 

Autor: Milan Kořínek
Text ID: 45640
Text Type: 1
Page: 0
Založeno: 26.06.2008 20:29:05 - Uživatel
Milan Kořínek

Language: CZ

Housenka:

Housenka je po vylíhnutí z vajíčka žlutočerná, později získává bílou barvu s bílým popraškem. Tento poprašek těsně před kuklením mizí a housenky získávají lehce nazelenalý nádech. Stádium housenky trvá přibližně jeden měsíc (během této doby rychle vyrostou do délky okolo 8ti cm) a poté si housenky vytvoří na větvičce hnědý kokon (S. c. ricini) nebo bílý kokon (S. c. walkeri), ve kterém se kuklí. Motýl z kukly vylézá za další měsíc. Autor: Milan Kořínek
Text ID: 23898
Text Type: 4
Page: 0
Založeno: 27.02.2007 11:33:18 - Uživatel
Jiří Novák
Poslední změna: 26.06.2008 20:28:47 - Uživatel
Milan Kořínek
Language: CZ

 

Hostitelské rostliny:

 

Nejvíce ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare), šeřík obecný (Syringa vulgaris), pajasan žlaznatý (Ailanthus altissima). Dále také zlatice (Forsythia sp.), jasan (Fraxinus sp.), ořešák vlašský (Juglans regia), štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides), vavřín vznešený (Laurus nobilis), bez (Sambucus sp.), jeřáb (Sorbus sp.), skočec (Ricinus sp.), magnólie (Magnolia sp.), dřeviny rodu Prunus (třešně, višně, švestky) a mnoho dalších dřevin.

 

Vajíčka:

Vajíčka jsou podlouhlá 1,5 x 1 mm velká šedavě bílá. Vajíčka jsou samičkou kladena na spodní stranu listů. Housenky se z nich líhnou po 10ti až 20ti dnech) nejčastěji po 7 – 12 dnech).

 

Chov:

Za rok lze v příznivých podmínkách odchovat 5 – 6 generací.

 

Jazykové formy:

Anglicky: Ailanthus Silkmoth

Dánsky:

Finsky: Ailanthuskehrääjä

Francouzsky: Bombyx de l'ailante

Holandsky: Hemelboomvlinder

Chorvatsky:

Maďarsky:

Německy: Götterbaum-Spinner

Norsky: Gudetrepåfuglspinner

Polsky:

Rusky: Айлантовый шелкопряд

Slovensky: Okáň pajaseňový

Španělsky:

Švédsky:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Martináč hedvábný

(Danek, 17. 5. 2018 20:54)

Nepošli
(oprava)

Martináč hedvábný

(Danek, 17. 5. 2018 20:52)

Chci se zeptat začínám chovat motýli jak mám nechat vylíhnout housenky z vajíček absolutní nevím jak se o no ně starat aby mi neprošly a mohl bych mít nové housenky (předem díky za odpověď