Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dlouhozobka zimolezová (Hemaris fuciformis)

4. 5. 2011

hemaris-fuciformis.jpg

Dlouhozobka zimolezová (Hemaris fuciformis)

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - lišajovití (Sphingidae).

 

Rozšíření:

Po celé Evropě a zasahuje i do lesostepí Asie.

 

Výskyt:

Obývá menší paseky, lesní cesty, okraje světlých lesů a zahrady. Vyhýbá se více otevřeným plochám. Vyskytuje se od nížin až po horská údolí. Létá především v dopoledních hodinách a během poledne. Má velmi prudký let a při sání nektaru z květů (nejčastěji silenkovitých rostlin – Silenaceae) zůstává v letu na jednom místě a nesedá na květy. Proto si jej lidé často pletou s kolibříkem.  

 

Motýl:

Motýl létá v květnu a červnu méně často také v červenci a srpnu. Vzhledově je podobný čmelákovi, a letem připomíná kolibříka. Rozpětí tohoto motýla činí 38 – 44 mm. Křídla jsou krytá šupinami jen při vnějším okraji a na žilkách. Lem křídel má tmavě červenohnědou barvu a zbytek křídel sklovitě prosvítá. Hlava a hruď mají zelenou barvu, hruď je velmi chlupatá. Zadeček má druhý a třetí článek červenohnědý a konec zadečku je černý s bílými chvostky, které zvyšují vztlak při letu. Zbývající články jsou zelené jako ostatní části těla. Tykadla jsou tmavá a končetiny světlé.

 

Housenka:

Housenky se vyskytují od poloviny června přibližně do poloviny srpna. Čerstvě vylíhlé housenky sedí na spodní straně listu, jsou přibližně 3 mm dlouhé a bělavě žluté. Krmí se většinou v noci a během dne odpočívají v typické poloze Sfingy, která je typická pro tuto čeleď. Housenky dalších instarů jsou zelené se žlutavým hřbetním pruhem a bílým tečkováním a v posledním instaru tak s narudlými skvrnami na bocích. Když housenka dosáhne velikosti 40 – 45 mm, kuklí na zemi, kde si vytváří řídký zámotek z vláken a okolního materiálu. V tomto zámotku se přeměňuje na 25 – 30 mm dlouhou kuklu, která je tmavě hnědá a matně lesklá. Kukla přezimuje.

 

Hostitelské rostliny:

Hlavní hostitelské rostliny jsou zimolezy (Lonicera sp.) a to především zimolez černý (Lonicera nigra) a zimolez obecný (Lonicera xylosteum). Méně často se objevují také na pámelníku bílém (Symphoricarpos albus), svízeli (Galium sp.), trojpuku (Deutzia sp.) nebo na chrastavci (Knautia sp.).

 

Vajíčka:

Vajíčka jsou světle zelená, hladká, lesklá, téměř kulatá, v průměru asi 1 mm široká. Samice je klade na spodní stranu listů hostitelských rostlin na stinnou stranu.

 

Chov:

 

Jazykové formy:

Anglicky: Broad-bordered Bee Hawk-moth

Dánsky: Bredrandet humlebisværmer

Finsky: Kuusamakiitäjä

Francouzsky: Sphinx Bourdon

Holandsky: Glasvleugelpijlstaart

Chorvatsky: Bumbarasti ljiljak

Maďarsky: Pöszörszender

Německy: Hummelschwärmer

Norsky: Bredkantet humlesvermer

Polsky: Fruczak bujankowiec

Rusky: Шмелевидка жимолостевая (Brazhnik Shmelevidnyi zhimolostnyi)

Slovensky: Lišaj zimolezový

Španělsky: Cristalina borde estrecho

Švédsky: Humledagsvärmare

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář