Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lišaj dubový (Marumba quercus)

27. 4. 2011

marumba-quercus.jpg

Lišaj dubový (Marumba quercus)

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - lišajovití (Sphingidae).

 

Rozšíření:

Od pohoří Atlasu a Portugalska přes celou jižní a střední Evropu až k Turecku a severnímu Iráku.

 

Výskyt:

Vyskytuje se na suchých, osluněných, zalesněných svazích s převážným zastoupením mladých dubů nebo jejich keřovitých forem. Motýl tráví den s křídly složenými střechovitě nad tělem mezi listy nebo na kmíncích, kde svým zbarvením napodobuje uschlé listy.

 

 

Motýl:

Rozpětí křídel u samce dosahuje 85 – 100 mm u samic dokonce 125 mm. základní barva je hodně variabilní od žlutohnědé až po tmavohnědé zbarvení. Přes přední křídla se táhne světlejší příčný pruh. Přední křídla jsou doplněna ve spodní části malým tmavým bodem. Zadní křídla směrem od těla dotváří tmavší trojúhelník. 

 

Housenka:

Housenky jsou po vylíhnutí dlouhé až 8 mm, barevně velmi světlé (bělavé) a během prvního instaru se nekrmí. Krmení začíná až na začátku druhého instaru (tedy za 2 – 3 dny od líhnutí). Barva housenek se mění na světle modrozelenou až modravě bílou s jemnou sítí žlutavých teček. Po stranách je tělo doplněno o sedm šikmých žlutých pruhů, střídavě tlustších a užších. Poslední takový pruh se napojuje na roh, který je typický pro celou tuto čeleď. Roh je v prvních instarech oranžový a velmi dlouhý v poměru ke zbytku těla, později se zbarvuje stejně jako zbytek housenky a zkracuje se. Zbarvení housenek vyšších instarů umožňuje tomuto druhu ideální maskování. Před kuklením měří housenka 65 – 80 mm.  Ke kuklení dochází v noci nebo brzo ráno poblíž hostitelské rostliny v půdě, kde si tento lišaj vytváří dutinu. V ní se přeměňuje na 45 – 55 mm dlouhou tmavě červenohnědou lesklou kuklu, která přezimuje.

 

Hostitelské rostliny:

Zejména na xerofilních (suchomilných) dubech (Quercus sp.) jako jsou například dub korkový (Quercus suber), dub cesmínovitý (Quercus ilex), dub pýřitý (Quercus pubescens) nebo dub cer (Quercus cerris). Přednost při tom dává keřovitým formám před stromy.

 

Vajíčka:

Vajíčka jsou světle zelená, hladká, oválná, velká (3 x 3,5 mm). Samice jich klade přibližně sto. Ukládá je jednotlivě na spodní stranu listů, většinou izolovaných huňatých stromků hostitelských rostlin. Těsně před líhnutím je skrz vaječné obaly dobře vidět mladá housenka.

 

Chov:


Jazykové formy:

Anglicky: Oak Hawk-moth

Dánsky:

Finsky: Tammikiitäjä

Francouzsky: Sphinx du Chêne

Holandsky: Eikepijlstaart

Chorvatsky:

Maďarsky: Tölgyfaszender

Německy: Eichenschwärmer

Norsky:

Polsky: Nastrosz dębowiec

Rusky: Бражник дубовый (Dubovyi Brazhnik)

Slovensky: Lišaj dubový

Španělsky: Esfinge de la encina

Švédsky:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář