Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lišaj lipový (Mimas tiliae)

8. 3. 2011

mimas-tiliae.jpg

Lišaj lipový (Mimas tiliae)

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - lišajovití (Sphingidae).

 

Rozšíření:

Po celé střední a jižní Evropě, v Turecku, Íránu, Ázerbajdžánu i na západní Sibiři. Setkat se s ním můžeme i v Japonsku. Motýly nalezneme i poměrně hodně severně, avšak nikdy ve Skotsku, Irsku a severní Skandinávii nebo Rusku.

 

Výskyt

V České republice velmi rozšířený druh. Létá od nížin do hor, v parcích, na okrajích lesů, v lipových alejích, ale i okolo samostatně stojících lip. Motýli u nás létají za soumraku a v noci od května do července.

 

Motýl:

Jeden z našich menších druhů lišajů – rozpětí křídel je 60 - 80 mm. Barevně jde o dosti proměnlivý druh, většinou však mají přední křídla zbarvení šedavě růžové až načervenalé nebo žlutavě hnědé, do které se přidává olivově zelená kresba.  Zadní křídla jsou podobná, kresba je však o něco výraznější. V klidu jsou přední křídla předsunuta před zadní křídla. Tykadla jsou světlá úzká, narůžovělá. Tělo je olivově zelené. Samec je větší než samice.

 

Autor: Miroslav Deml
Text ID: 7722
Text Type: 1
Page: 0
Založeno: 15.06.2006 15:39:50 - Uživatel
Miroslav Deml
Poslední změna: 15.06.2006 16:34:46 - Uživatel
Miroslav Deml

Language: CZ

Housenka:

Výskyt od července do září, výjimečně až do října. Samice klade až 130 vajíček na spodní stranu listů hostitelských rostlin, často jsou vajíčka spojena v párech. Vajíčka mohou být umístěna i ve vyšších místech korun stromů. Housenka má po vylíhnutí z vajíčka asi 6 mm a je zelená nebo modrošedá. Stádium housenky trvá v našich poměrech přibližně 35 dnů. V době kuklení je housenka oproti jiným druhům lišajů poměrně štíhlá a dlouhá až 65 mm. Na bocích má šikmé bělavé až žlutavé pruhy.  Před kuklením začne vylučovat tenké vlákno, ze kterého si vytvoří lehký zápředek. Zakuklí se na zemi v listí, těsně pod povrchem půdy (méně často pod kůrou hostitelských stromů). Dají se proto snadno získat prosíváním půdy v okolí hostitelských rostlin (obvykle do dvou metrů od kmene stromu). Kukly jsou dlouhé 30 – 35 mm, jsou velmi tmavě hnědé s červenavým nádechem a drsné (na rozdíl od většiny ostatních lišajů).  Motýl v tomto stádiu přezimuje a může i rok přeležet.

 

Hostitelské rostliny:

Nejčastěji lípa velkolistá (Tilia platyphyllos) a bříza bradavičnatá (Betula pendula). Jako hostitelských rostlin však využívá tento druh také další druhy lip (Tilia sp.), jilmy (Ulmus sp.), Olše (Alnus sp.) nebo dřeviny rodu Prunus (zejména třešně). Méně často si může vybrat duby (Quercus sp.), lísku obecnou (Corylus avellana) nebo javory (Acer sp.).

 

Vajíčka:

Vajíčka jsou poměrně velká (1,40 – 1,75 mm), oválná, zploštělá, lesklá, světle olivově zelená, později dohněda.

 

Chov:

 

Jazykové formy:

Anglicky: Lime Hawk-moth

Dánsky:

Finsky: Lehmuskiitäjä

Francouzsky: Sphinx du Tilleul 

Holandsky: Lindepijlstaart

Chorvatsky:

Maďarsky: Hársfaszender

Německy: Lindenschwärmer

Norsky: Lindesvermer

Polsky: Nastrosz lipowiec

Rusky: Бражник липовый (Lipovyi Brazhnik)

Slovensky: Lišaj lipový

Španělsky: Esfinge del tilo

Švédsky: Lindsvärmare

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jo jí lišaj lipoví

(Erik viktor, 24. 7. 2017 18:39)

Chuťovka jsem si lišaje lipového a rád nich se k něho staral.mam ho v pěti litrové sklenici do které jsem dal vjetve z lípu nevím ale co jí.děkuji za rady.jsem žák 3.Třídy ZŠ. Je to motýl

Lišaj a Máta

(Viktor , 6. 8. 2016 21:35)

Žiji ve městě v blízkosti lipových alejí a když v létě je vedro lítají za světlem, jednoho dne jsem byl hrozně překvapen když mi Lišaj málem sežral všechnu mátu, nenapadlo by me jak mu může chutnat. :-(

vajíčka

(noname, 25. 6. 2013 15:16)

Samice mi vykladla asi 180 vajíček, pak jsem ji pustil a kladla nejspíš další. V literatuře jsem četl, že vyklade až 300 vajíček.

Re: vajíčka

(gerendas, 9. 9. 2013 9:53)

to je super. Podařilo se Vám je také odchovat? Děkuji za údaj o počtu vajíček z literatury, mě se tato informace nepodařila dohledat. Díky