Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lišaj pryšcový (Hyles euphorbiae)

4. 5. 2011

hyles-euphorbiae.jpg

Lišaj pryšcový (Hyles euphorbiae

 

 

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - lišajovití (Sphingidae).

 

Rozšíření:

Areál rozšíření je od západní části kontinentální Evropy až po severní Čínu. Zavlečen byl i do Severní Ameriky.

 

Výskyt:

Obývá sluncem vyhřáté lokality stepního charakteru, kraje polí a lesů, kde je dostatek živné rostliny pro housenky – pryšce chvojky. Protože je tento druh velmi citlivý na chladné počasí, bývá hojný v teplých a suchých letech, zatímco v chladných a mokrých letech je vzácný (diapauzuje). Ve velmi teplých obdobích jej lze pozorovat i v nadmořské výšce 1900 m n. m. (Alpy). Ve dne většinou odpočívá na kmenech, zídkách nebo mezích s nízkou vegetací a létá teprve za soumraku. Jejich noční aktivita je poměrně krátká, většinou končí krátce po půlnoci. Páření probíhá právě v této době, samec se samicí je spojen přibližně tři hodiny a po oddělení začne samice téměř okamžitě klást vajíčka.Motýl:

Motýl létá od května do července, vzácně se v září objevují i motýli druhé generace. Rozpětí křídel činí 70 – 85 mm. Přední křídla jsou narudle žlutošedá s olivově zeleným rozšiřujícím se pruhem od špičky křídla směrem k vnitřní straně křídel. Stejnou barvu mají i tři skvrny, které jsou umístěny u kořene křídel a při jejich vnějším okraji (směrem ke špičce se zmenšují). Zadní křídla jsou červená s velkou černou skvrnou u kořene křídel a černým páskem lemujícím vnější okraj. Tělo je olivově zelené, na zadečku jsou první dva články opatřeny na bocích černým a bílým proužkem. Zbývající zadečkové články mají pouze menší bílý proužek. Tykadla a nohy jsou bílé, spodní strana těla má narudlou barvu.

 

Housenka:

Housenky se vyskytují od června do září. Po vylíhnutí jsou přibližně 4 mm dlouhé a černě zbarvené.  Během dne se drží v nižších částech hostitelské rostliny a teprve za soumraku vystupuje výš, kde se krmí ve společnosti dalších housenek. Po prvním svlékání se mění základní barva na zelenou a objevuje se charakteristická barevná kresba, která je s přibývajícími instary viditelnější a housenka se již nebojí zůstat ve vyšších částech rostlin i přes den, neboť spoléhá na toto ochranné zbarvení. Kresba je tvořena dvěma velkými bílými kruhovými skvrnami a několika drobnými skvrnami stejné barvy na bocích každého tělního článku. Hlava, růžek, končetiny a hřbetní pruh jsou vždy oranžové. V posledním instaru housenka měří 70 – 90 mm a základní barva může být velmi variabilní – zelená, oranžová, červená nebo černá. Housenka se v případě nebezpečí brání vyvrhováním potravy (tmavě zelená tekutina) a škubáním těla ze strany na stranu. Před kuklením opouští hostitelskou rostlinu a putuje velmi rychle pryč. Daleko od hostitelské rostliny tvoří mezi listím, větvičkami a kamínky na povrchu půdy řídký kokon, ve kterém se přeměňuje na 40 – 45 mm dlouhou, světle žlutavě hnědou kuklu s jemným černým síťkováním. Motýl se z kukly líhne v rozmezí dvou týdnů až dvou let v závislosti na klimatických podmínkách.Hostitelské rostliny:

Hlavní hostitelské rostliny jsou pryšce (Euphorbia sp.), zejména pak pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias). Housenky však můžeme výjimečně najít i na jiných rostlinách jako například na šťovíku (Rumex sp.), rdesnu (Polygonium sp.), vinné révě (Vitis sp.), bažance (Mercurialis sp.) nebo vrbovce (Epilobium sp.).

 

Vajíčka:

Vajíčka jsou světlá, zelená až modrozelená, tvrdá, hladká, lesklá, kulatá, v průměru asi 1mm široká. Samice je klade buď jednotlivě, nebo v malých skupinkách do horních částí hostitelských rostlin. Housenky se z vajíček líhnou přibližně po 10ti dnech.

 

Chov:

 

Jazykové formy:

Anglicky: Spurge Hawk-moth

Dánsky: Vortemælksværmer

Finsky: Tyräkkikiitäjä

Francouzsky: Sphinx de l'Euphorbe

Holandsky: Wolfsmelkpijlstaart

Chorvatsky: Mlječikin ljiljak

Maďarsky: Kutyatejszender

Německy: Wolfsmilchschwärmer

Norsky: Vortemelksvermer

Polsky: Zmrocznik wilczomleczek

Rusky: Бражник молочайный (Molochainyi Brazhnik)

Slovensky: Lišaj mliečnikový

Španělsky: Esfinge de las lechetreznas

Švédsky: Vitsprötsvärmare

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jedina stranka kde jsou info - diky

(Dee, 13. 7. 2015 21:18)

Moje kocka prave jednoho lisaje pryscoveho slupla ;) tak jsem si alespon na vzpominku neco o tomhle tvorovi precetla...amen ;)

nevim nevim

(satanek, 7. 5. 2012 9:48)

je to moc dlouhyyy ja stoho mam psat referat ale dikis ze o tom neco vim:DDDDDDDDDD

Re: nevim nevim

(Gerendáš, 7. 6. 2012 10:14)

Je potřeba aby to bylo dlouhýýý, jde mi o to abych o daném druhu napsal co nejvíce dostupných informací, protože k řadě druhů v české literatuře ani na internetu nenajdeš témeř nic. Vyhledávám proto na zahraničních webech, probírám knihy a ověřené informace poté umisťuji sem.
Přeji hodně úspěchů ve studiu.