Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lišaj pupalkový (Proserpinus proserpina)

25. 3. 2011

proserpinus-proserpina.jpg

Lišaj pupalkový (Proserpinus proserpina)

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - lišajovití (Sphingidae).

 

Rozšíření:

Druh je rozšířen v jižní a střední Evropě, v severozápadní Africe a v západní a střední Asii.

 

Výskyt:

Létá v květnu a červnu a můžeme ho vidět ve všech vertikálních pásmech s výjimkou vysokých hor. Objevuje se krátce po soumraku, kdy saje nektar z květů (např. z hadince obecného Echium vulgare) a přes den je ukryt při zemi mezi listy. Obývá okraje lesů, louky, paseky a křoviny poblíž potoků a řek. Často se tento druh z lokality na několik let vytratí a objeví se jinde, nesetrvává ve stejném teritoriu.

 

Motýl:

Rozpětí křídel tohoto druhu činí 36 – 60 milimetrů. Přední křídla jsou zelenošedá až zelenohnědá s tmavší kresbou a vnější okraje křídel jsou vykrajované. Zadní křídla mají barvu hlinitě žlutavou až žlutou a na okrajích mají tmavou pásku. Tělo je šedavě zelené až šedivé, nohy jsou bílé. Tykadla jsou tmavá, pouze jejich konečky jsou bílé.

 

Housenka:

Mladé housenky jsou zelené se žlutým proužkem na bocích a se žlutou hlavou. Neskrývají se a krmí se na horní straně listů nebo květů (pupalky). Růst je zpočátku pomalý, ale postupně se zrychluje a v pátém instaru se housenky během dne skrývají na stoncích hostitelských rostlin, nebo se schovávají poblíž. Starší housenky mají hnědé zbarvení (včetně hlavy) s černými tečkami na bocích. Hřbet lemuje síť krátkých černých linek. Na zadečku se objevuje místo rohu černě lemovaná žlutá nebo oranžová tečka. Některé housenky však po celou dobu zůstávají stejně zelené jako po vyklubání z vajíčka. Lze tedy v přírodě najít současně zelenou i hnědou variantu. V pátém instaru, těsně před kuklením, měří housenka 60 – 70 mm. Ke kuklení dochází na zemi mezi listím a větvičkami, kde si housenka vytváří řídký kokon. Kukla je červenohnědá, hladká, lesklá, 25 – 30 mm dlouhá. Ve fázi kukly tento druh přezimuje.

 

Hostitelské rostliny:

Vrbka (Chamaenerion sp.), vrbovka (Epilobium sp.), pupalka dvouletá (Oenothera biennis)nebo kyprej (Lythrum sp.).

 

Vajíčka:

Vajíčka jsou zelená, hladká, kulatá, v průměru asi 1 mm široká. Samice je klade po jednom na povrch listů poblíž květů. Často více na jednu rostlinu.

 

Chov:


Jazykové formy:

Anglicky: Willowherb Hawk-moth

Dánsky:

Finsky: Helokkikiitäjä

Francouzsky: Sphinx de l'Épilobe

Holandsky: Teunisbloempijlstaart

Chorvatsky: Vrbolikin ljiljak

Maďarsky: Törpeszender

Německy: Nachtkerzenschwärmer

Norsky:

Polsky: Postojniak wiesiołkowiec

Rusky: Бражник прозерпина (Zubokrylyi Brazhnik)

Slovensky: Lišaj pupalkový

Španělsky: Esfinge proserpina

Švédsky:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

lišaj pupalkový

(Gerendáš, 7. 6. 2012 10:17)

Děkuji za informaci a těším se na další pozorování.

lišaj pupalkový

(libor.lamata@seznam.cz, 25. 5. 2012 12:57)

25.5.2012 pozorování imága v obci Porúbka okr. Bardejov SR.