Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lišaj šeříkový (Sphinx ligustri)

20. 8. 2010

sphinx-ligustri.jpg

Lišaj šeříkový (Sphinx ligustri)

 

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - lišajovití (Sphingidae).

 

Rozšíření:

Po celé Evropě a zasahuje i do Asie.

 

Výskyt:

Obývá listnaté lesy s bohatým podrostem nebo slunné stráně porostlé keři. Někdy se také objeví v parcích větších měst. Létá od začátku května až do konce července a to především za soumraku nebo v noci a svým dlouhým sosákem saje nektar z rostlin (často z šeříků). Za dne sedí s křídly složenými střechovitě nad tělem. Usedá na kmeny stromů, patníky aj. a splývá barevně s povrchem.

 

 

 

Motýl:

Rozpětím křídel se tento motýl řadí mezi jedny největších lišajů vůbec. Rozpětí jeho křídel činí 90 – 120 milimetrů. Přední křídla jsou rezavě hnědá s černým žilkováním a hnědočerným zatemněním. Zadní křídla jsou výraznější – jsou černo růžově páskovaná. Zadeček je také černě a růžově páskovaný. Když má ve dne přední křídla přes sebe, tak jsou někdy na hrudi vidět dvě modrošedé skvrny připomínající oči.

 

snimek-006.jpg

 

 

 

Housenka:

Housenky se vyskytují od srpna do září. Mladé housenky se zdržují na spodní straně listů (většinou na listové nervatuře) a barevně splývají s listem. Starší housenky přisedají k řapíkům nebo větvičkám. Mají zelenou barvu a po stranách je zdobí sedm bílých a sedm fialových šikmých proužků. Na zadečku má, pro lišaje typický, trn černožluté barvy.  Na větvičkách živné rostliny zaujímají zvláštní postoj, kdy mají vzpřímenou přední část těla a hlavu mírně skloněnou k větvičce. Podle některých se při tomto postoji podobá známé egyptské sfinze (odtud lze odvodit název rodu - Sphinx). Vývoj housenky trvá 4 – 6 týdnů a během této doby se housenka celkem čtyřikrát svléká. Během podzimu na živné rostlině dostatečně zesílí a poté zalézá do půdy, kde si vybuduje zemní dutinu. V ní se po dvanácti dnech přemění v kuklu, která přezimuje.

 

 

Hostitelské rostliny:

Šeřík obecný (Syringa vulgaris), ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare), pámelník bílý (Symphoricarpos albus), jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) aj.

 

Vajíčka:

Vajíčka jsou světle zelená, hladká, kulatá, v průměru asi 1,5 mm široká. Housenky se z nich líhnou přibližně po 10ti dnech.

 

Chov:

 

Jazykové formy:

Anglicky: Privet Hawk-moth

Dánsky: Ligustersværmer

Finsky: Syreenikiitäjä

Francouzsky: Sphinx du Troène

Holandsky: Ligusterpijlstaart

Chorvatsky:

Maďarsky: Fagyalszender

Německy: Ligusterschwärmer

Norsky: Ligustersvermer

Polsky: Zawisak tawulec

Rusky: Бражник сиреневый (Sirenevyi Brazhnik)

Slovensky: Lišaj orgovánový

Španělsky: Esfinge del aligustre

Švédsky: Ligustersvärmare

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář