Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lišaj svlačcový (Agrius convolvuli)

26. 2. 2011

agrius-convolvuli.jpg

Lišaj svlačcový (Agrius convolvuli)

 

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - lišajovití (Sphingidae).

 

Rozšíření:

Lišaj svlačcový je vynikající letec a dokáže překonávat velké vzdálenosti. Přilétá k nám z tropických a subtropických částí jižní Evropy, ale můžeme ho vidět i v jiných částech světa, např. v Africe, Přední Asii nebo v indoaustralské oblasti.

 

Výskyt

V České republice se vyskytuje na celém území, jeho výskyt je však závislý na klimatických podmínkách a roční době.  K páření částečně přilétají i motýli z jihu (z teplejších oblastí). Lišaj svlačcový je nejčastěji vidět za soumraku, kdy přelétá z květu na květ večerních druhů rostlin a saje jejich nektar. Má v oblibě volnější plochy, v hustém lese se s ním téměř nesetkáme.

 

Motýl:

Náš druhý největší lišaj - rozpětí křídel se pohybuje mezi 80 a 120 mm. Kresba na křídlech napodobuje kůru stromu a v klidu je proto tento motýl naprosto dokonale maskován. Zadeček lemují střídavě černé a růžové proužky, které jsou uprostřed přerušeny tmavým pruhem. Sosák tohoto lišaje dosahuje až 10 cm a dokonale s ním za letu dokáže manipulovat tak, aby získal nektar z dlouhých trubkovitých květů. Nektar saje za letu a pohybem křídel vzniká bzučivý zvuk. Páření probíhá většinou v noci nebo před rozedněním a samice poté může naklást až 200 vajíček.

 

Autor: Ondřej Zicha
Text ID: 2661
Text Type: 4
Page: 0
Založeno: 13.12.2005 14:33:54 - Uživatel
Ondřej Zicha
Poslední změna: 13.12.2005 14:35:46 - Uživatel
Ondřej Zicha

Language: CZ

Housenka:

V ČR vytváří dvě generace – první od května do konce června, druhou od poloviny července do října. Z vajíček motýlů první generace, které samice klade na spodní část listu, se líhnou velmi žravé housenky, které žerou téměř neustále, ve dne i v noci. Mají rády teplo a sucho. Barva housenek je většinou hnědá, méně často zelená, ale vždy je na hřbetě výrazný černý pruh. Přes den se housenky schovávají v podrostu nebo se mírně zahrabávají do země, v noci pak vylézají do vyšších částí živných rostlin. Stádium housenky trvá v našich poměrech 35 - 45 dní a housenka během této doby může dorůst až do délky 12 cm. Než se housenka zakuklí, pobíhá po zemi a potírá se po těle ústními výměšky – housenka se tak stává lesklou. Poté zalézá do země, kde si v hloubce 10 - 30 cm vytváří kuklící komůrku.  Kukla je nejčastěji okolo 5 - 6 cm dlouhá, tmavě hnědá a lesklá. Sosákovitá pochva je výrazně zatočená. Přibližně po měsíci se z kukly líhne motýl druhé generace. Ten se opět kuklí a ve stádiu kukly přezimuje. Kukly první generace většinou nezimují, ale může se stát, že přeleží do dalšího roku.

 

Hostitelské rostliny:

Svlačec rolní (Convolvulvus arvensis), opletník plotní (Calystegia sepium).

 

Vajíčka:

Vajíčka jsou poměrně velká (cca 1,2 mm), téměř kulovitá, lesklá, hladká, modrozelená až žlutozelená. Housenky se z nich líhnou přibližně po týdnu.

 

Chov:


Jazykové formy:

Anglicky: Convolvulus Hawk-moth

Dánsky: Snerlesværmer

Finsky: Kiertokiitäjä

Francouzsky: Sphinx du Liseron

Holandsky: Windepijlstaart

Chorvatsky: Slakov ljiljak

Maďarsky: Szulákszender

Německy: Sphinx du Liseron

Norsky: Vindelsvermer

Polsky: Zawisak powojowiec

Rusky: Бражник вьюнковый (Vyunkovyi Brazhnik)

Slovensky: Lišaj pupencový

Španělsky: Esfinge de la correhuela

Švédsky: Åkervindesvärmare

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lišaj

(Lenka, 26. 8. 2013 9:48)

Též se u nás usadil páreček lišajů na okrasném tabáku. Je to úžasný motýl a mám z něj každý rok radost. Vlastně hlavně kvůli němu mám i okrasný tabák. Je to nádhera.

Lišaj Svlačcový

(Olda, 26. 8. 2013 8:49)

Ahoj, koukám, že jsem už třetí, kdo našel lišaje v sebraném prádle. Setřel si v prádelním koši dost šupinek a když jsem ho přemisťoval, tak se probudil a začala se mu chvět křídla, nedošlo mi, že bude chtít letět. Když se začal tlouct o sklo, chytil jsem ho, abych ho dostal z bytu, čímž jsem ho ještě trochu pomačkal. Naštěstí odlétl.

lišaj svlačcový

(phanasova@seznam.cz, 15. 8. 2013 19:53)

Včera jsem objevila ráno lišaje svlačcového usedlého přez noc na pověšeném prádle. Celý den jsem ho fotila a k večeru jsem k němu neustále pobíhala ať ho vyfotím s roztaženými křídly. Před letem křídla roztáhl, ale seděl, jen se mu křidílka asi tři minuty chvěůy. Když odlétal tak mě dvakrát obletěl. Patrně se se mnou loučil.Vše vyfoceno. Jen motýl v letu v šeru se nepovedl. Patrně sýl na zahra-dě rozkvetlý durman, usedl poblíž. Le úžasný.Pavla Hanasová.

Re: lišaj svlačcový

(Petra, 22. 8. 2013 8:35)

Zdravím, k nám na zahradu již druhý rok v tomto období přilétají 2-4 lišaji svlačcový na okrasný tabák, který nám náhodně na zahradě vždy vyroste :-) Úžasné je v podvečer pozorovat, jsou to pořádní kusani. Akorát musím odhánět kočky, které po nich lapají :-(

Re: Re: lišaj svlačcový

(Dana, 24. 8. 2013 9:59)

Já jsem tohoto krásného lišaje přinesla s uschlým prádlem domů předevčírem. Docela mě šokoval, když jsem na něho nechtěně sáhla - je tak veliký! Mezi pádlem seděl s roztaženými křídly. Vynesla jsem ho ven a on tam pak několik hodin seděl, až jsem se bála, že leknutím zemřel. Naštěstí za soumraku odletěl zdráv.