Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lišaj topolový (Laothoe populi)

23. 3. 2011

laothoe-populi.jpg

Lišaj topolový (Laothoe populi)

Taxonomie:

říše - živočichové (Animalia); kmen - členovci (Arthropoda); třída - hmyz (Insecta); řád - motýli (Lepidoptera); čeleď - lišajovití (Sphingidae).

 

Rozšíření:

Tento druh je velmi rozšířen, dá se nalézt od Irska až po severozápadní Čínu. Jižně zasahuje až do Portugalska, Turecka a ke Kavkazu. V Alpách jej můžeme vidět i v nadmořské výšce 1600 m.

 

Výskyt:

U nás je k vidění ve vlhkých nížinách, v otevřených lesích nebo v městských parcích, zejména tam, kde se vyskytují topoly a vrby a to od června do září. Létá v noci a brzy ráno, přes den je přisedlý na kmenech stromů a splývá díky zbarvení svých křídel s podkladem.

 

Motýl:

Rozpětí křídel činí 70 – 100 milimetrů. Základní barva může být různá od světle šedé, světle hnědé, červené až k šedé nebo téměř černé. Stejně tak příčné pruhy na křídlech jsou velmi variabilní, nebo mohou zcela chybět. Předpokládá se, že pokud je kukla vystavena teplu, líhnou se světlejší jedinci, naopak při vystavení kukly zimě vznikají jedinci tmavších barev. V klidu jsou přední křídla umístěna pod zadními křídly, což dodává tomuto druhu zcela jedinečný vzhled. Páření probíhá v noci a samec se samicí zůstává spojen až do dalšího večera. Poté se od sebe odloučí a samice klade vajíčka.

 

Housenka:

Housenky se vyskytují od srpna do září. Po vyklubání z vajíčka měří housenka 5 mm, je světle zelená, na omak drsná, s malými žlutavými nádory a růžkem na zadečku, který je typický pro celou čeleď. Mladé housenky se zdržují na spodní straně listů (většinou na listové nervatuře) a barevně splývají s listem. Starší housenky přisedají k řapíkům nebo větvičkám. Na větvičkách živné rostliny zaujímají zvláštní postoj, kdy mají vzpřímenou přední část těla a hlavu mírně skloněnou k větvičce. Podle některých se při tomto postoji podobá známé egyptské sfinze (odtud lze odvodit název rodu - Sphinx). Housenky nejsou příliš aktivní a proto je lze snadno najít podle většího množství okousaných listů v jedné části stromu. Během dalších instarů zůstává housenka zelená, pouze žlutavé nádorky se mohou změnit ve žlutavé pásky, popřípadě pouze změní barvu ze žluté na červenavou. Zelené zbarvení housenek se může odstínově lišit podle druhu přijímané potravy. Když housenka na živné rostlině dostatečně zesílí, zalézá poblíž této rostliny 2 – 3 cm do půdy (nebo do vlhkého listí), kde si vybuduje hliněnou komůrku. V ní se housenka mění v matně černou, drsnou kuklu dlouhou 30 – 43 mm, která přezimuje.

 

Hostitelské rostliny:

Hlavními hostitelskými rostlinami jsou různé druhy vrb (Salix sp.) a topolů (Populus sp). Tento druh patří mezi polyfágy a lze ho proto najít i na spoustě jiných druhů, například na jasanech (Fraxinus sp.), dubech (Quercus sp.), břízách (Betula sp.), olších (Alnus sp.), růžích (Rosa sp.), hlozích (Crataegus sp.), skalnících (Cotoneaster sp.), jabloních (Malus sp.) a podobně. Nicméně housenky některých populací mohou být velmi vybíravé a při nabídce jiných než hlavních druhů hostitelských rostlin může dojít i k vymření celé generace, což bylo nejednou potvrzeno vědeckými studiemi.

 

Vajíčka:

Vajíčka jsou poměrně veliká (1,5 x 1,7 mm), téměř kulovitá, světle zelená, lesklá. Samice je klade na spodní část listu rostlin ve výšce do dvou metrů nad zemí a to většinou jednotlivě nebo v párech. To ovšem neplatí u topolu černého a stromových druhů vrb, kde samice klade vajíčka i do mnohem větších výšek. Housenky se z nich líhnou v závislosti na teplotě přibližně po 11ti až 17ti dnech.

 

Chov:


Jazykové formy:

Anglicky: Poplar Hawk-moth

Dánsky: Poppelsværmer

Finsky: Poppelikiitäjä

Francouzsky: Sphinx du Peuplier

Holandsky: Populierenpijlstaart

Chorvatsky: Topolov ljiljak

Maďarsky: Nyárfaszender

Německy: Pappelschwärmer

Norsky: Ospesvermer

Polsky: Nastrosz topolowiec

Rusky: Бражник тополёвый (Topolevyi Brazhnik)

Slovensky: Lišaj topoľový

Španělsky: Esfinge del chopo, cuerno verde

Švédsky: Poppelsvärmare

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dotaz

(markéta, 9. 9. 2013 11:57)

Zdravím, poraďte mi prosím, jak uchovat kuklu lišaje přes zimu. Asi před 3 týdny jsme našli housenku, po dvou dnech se zakuklila. Podle fotografií bych řekla, že je to lišaj topolový, housenka byla vedle okrasné vrby. Světle zelená asi 8 cm velká s výrustkem na zadečku, kukla je lesklá 3 - 4 cm velká.